Pola Negri, obywatelka San Antonio

wpis w: Historia, Polonia 0

Co łączy Hotel "Menger" w San Antonio i polską aktorkę filmów niemych - Polę Negri..? Słyszeliście o Poli Negri? Nie wszyscy? No, to tylko kilka słów przypomnienia, bo istnieje wiele stron opisujących dokładnie jej życiorys. Urodziła się w Lipnie koło Włocławka 3 stycznia 1897 roku i z urodzenia nosiła nazwisko Apolonia (stąd Pola) Chałupiec. Jako dziewczynka miała dużo szczęścia, bo rodzice zauważywszy jej aktorski talent, posłali ją na naukę tańca i gry aktorskiej. Dzięki ukończonym kursom aktorskim Pola zadebiutowała w 1912 roku w sztuce "Śluby Panieńskie" w teatrze Małym w Warszawie. Jej kariera potoczyła się dość błyskawicznie. Przybrała wtedy pseudonim artystyczny "Negri" na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki Ady Negri.
Już w 1917 roku Pola Negri wyjechała do Berlina, gdzie zagrała w kilku filmach, według krytyków, najwartościowszych w jej karierze. Były to "Carmen", "Madame du Barry", "Oczy mumii Mia" czy "Sumurun". Niestety, nie ma tych filmów w Filmotece Narodowej w Warszawie. Pola Negri dość szybko została zauważona w Hollywood i w 1923 roku wyjechała do Ameryki. Stała się tutaj gwiazdą kina niemego i symbolem seksu. Zagrała w w wielu filmach, w tym "Hotel Imperial", "Zakazany raj" czy "Hiszpańska tancerka". Miała burzliwe romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Niestety jej udział w filmach dźwiękowych był nieudany z powodu jej złego akcentu i dość niskiego tembru głosu.

Po tych trudnych doświadczeniach Pola Negri wyjechała z powrotem do Niemiec. Tam jednak podejrzana o żydowskie pochodzenie, miała trudności z angażem i prawdopodobnie Adolf Hitler wstawiał się za nią, gdyż był jej wielbicielem. Jednakże przed rozpoczęciem II wojny Pola Negri wróciła do Ameryki. Zagrała jeszcze w kilku filmach, ale bez spektakularnych sukcesów. Ostatni raz zagrała w 1965 roku, po czym zapomniano o niej. W sumie zagrała w 66 filmach, w tym w 9 filmach polskich. Nie żyła biednie, dzięki własnej firmie maklerskiej mogła mieszkać we własnym hotelowym apartamencie do końca swego życia. I tutaj pojawia się hotel "Menger"...

Pola Negri na swoje miejsce osiedlenia wybrała San Antonio w Teksasie. W 1957 roku przyjechała tu ze swoją wieloletnią przyjaciółką, Margaret West. Lubiła to miasto, zamieszkała w hotelu "Menger" w jednym z apartamentów. Hotel "Menger" w tamtych latach był wizytówką San Antonio i bardzo luksusowym miejscem. Hotel został wybudowany w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego Alamo, w 1858 roku przez niemieckiego imigranta, Williama Mengera. W XIX wieku, ale i do połowy lat 50-tych XX wieku był najpopularniejszym hotelem nie tylko w San Antonio, ale w całych południowo-wschodnich Stanach.

Hotel "Menger" gościł Theodora Roosevelt'a trzykrotnie, a oprócz niego były takie znane osobistości jak: Dwight D. Eisenhower, Mae West, Babe Ruth, Oskar Wilde czy Cornelius Vanderbilt. Ciekawostką jest, że mieszkał tutaj i tutaj zmarł twórca znanego rancza "King Ranch", Richard King. Podobno jego ducha do dzisiaj pomieszkuje w tym hotelu. Hotel dorobił się też ducha Sallie WHite, zamordowanej pokojówki i jeszcze 32 innych duchów! Inna z ciekawostek, to pierwszy publiczny pokaz drutu kolczastego, dzisiaj nieodłącznego elementu krajobrazu Teksasu. Pokaz odbył się w 1876 roku.

Dzisiaj świetność hotelu już minęła, aczkolwiek hotel jest czynny, powiększył swoje powierzchnie i ilość nowych pokoi i ma nawet swój basen. Stara część hotelowa jest sukcesywnie odnawiana i hotel ma szanse - dzięki swojemu położeniu - pełnić rolę ładnego, użytkowego zabytku. Szkoda tylko, że w hotelu tak trudno znaleźć ślady pobytu naszej rodaczki, Poli Negri... Dlatego piszemy ten tekst, by przypomnieć jej powiązania z Teksasem i z San Antonio. A tak przy okazji... Jak będziecie w okolicy Alamo Plaza, wstąpcie do hotelu "Menger"i zapytajcie o pamiątki po Poli Negri. Pytajcie do znudzenia, może wtedy ktoś udostępni je publicznie.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.