Co piszą inni...

Ciekawe podsumowanie obecności Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, za MentalFloss
Październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, a ten jest szczególnie ważny. W tym roku obchodzimy 400 th rocznicę przybycia pierwszych polskich emigrantów do Ameryki. Na cześć tych pierwszych odważnych Polaków - nie nazywaj nas nigdy Polack's; to zniekształcenie polskiego słowa Polak , które oznacza polskiego mężczyznę, i jest uważane za etniczną obelgę - moja rodzina i Polacy na całym świecie, oto osiem rzeczy, które powinniście o nas wiedzieć.
1. Przyszliśmy na imprezę wcześnie i przywieźliśmy wielu przyjaciół.
W 1608 r. Pierwsi polscy imigranci przybyli do Jamestown w stanie Wirginia i szybko zostali zatrudnieni przez kolonię jako rzemieślnicy w przemyśle szklarskim i drzewnym kolonii. (Wykopali też pierwszą studnię kolonii). Po dekadzie w Jamestown Polacy nadal nie mieli prawa głosu w wyborach do rządu kolonialnego, a w 1619 r. przeprowadzili pierwszy strajk robotniczy w Ameryce. Odchodząc z pracy, wywarli na tyle duży wpływ na lokalny przemysł, że przyznano im prawa głosu.
Tuż przed przystąpieniem Ameryki do walki o niepodległość Polska straciła swoją. W latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita Obojga Narodów została podzielona przez Prusy, Rosję i Austrię. Pierwsza z trzech głównych fal polskiej imigracji nastąpiła po rozbiorach, kiedy to polscy szlachcice, dysydenci polityczni i inni Polacy uciekli ze swojego okupowanego kraju.
Druga fala miała miejsce między 1860 r. a I wojną światową. Chociaż odbudowa Polski była częścią Czternastu Punktów Woodrowa Wilsona , a Polska odzyskała niepodległość jako II Rzeczpospolita Polska, kilka milionów Polaków już wyjechało do Ameryki, ponieważ wypędzała ich industrializacja z ich gospodarstw.
Trzecia i największa fala trwała od końca I wojny światowej do końca zimnej wojny, ponownie złożona głównie z uchodźców politycznych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i powstaniu III Rzeczypospolitej rozpoczęła się czwarta fala imigrantów, którzy na ogół przychodzą, aby zarobić pieniądze i ostatecznie wrócić do Polski. Dzisiaj jest około 10 milionów Amerykanów polskiego pochodzenia.
2. Znajdujemy się głównie w klastrach na północnym wschodzie
Polscy imigranci byli uważani za dobrze przystosowanych do pracy fizycznej i często rekrutowano ich do pracy w kopalniach węgla i przemyśle stalowym. Z tego powodu największe populacje Polonii amerykańskiej nadal można znaleźć w stanach, które były ośrodkami przemysłowymi w XX wieku, takich jak Pensylwania, Nowy Jork, Illinois, Ohio i Michigan.

Największą populację polsko-amerykańską można znaleźć w Chicago, które ze 185 tysiącami mówiących po polsku nazywa się największym polskim miastem poza Polską. Miasta i miasteczka hrabstw Luzerne i Lackawanna w Pensylwanii, w tym Wilkes-Barre (mój domowy słodki dom), Scranton, Hazleton, Pittston i Nanticoke, są także domem dla dużych polskich populacji ze względu na duże niegdyś złoża węgla.
3. W tym kraju zrobiliśmy duże kroki dla religii
Kiedy przeważnie katoliccy Polacy przybyli masowo do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku, Kościół katolicki nie miał tu polskich biskupów i niewielu polskich księży. Grupa polskich imigrantów w Scranton oderwała się w 1897 roku i utworzyła Polski Narodowy Kościół Katolicki. Dziś PNCC ma 126 parafii w Ameryce Północnej i 60 000 członków.
Choć Polska jest w większości katolikami, ma niewielką populację muzułmańską od XIV wieku, kiedy plemiona tatarskie zaczęły osiedlać się w Rzeczypospolitej. Grupa polskich muzułmanów, którzy wyemigrowali do USA, była współzałożycielem pierwszej organizacji muzułmańskiej na Brooklynie w 1907 roku, aw 1926 roku zbudowała meczet, który jest nadal używany.
4. Mamy przyjaciół na wysokich stanowiskach
Polscy Amerykanie, których możesz znać to: Kristen Bell, Maria Bello, Scarlett Johansson, John Krasinski, Mike Krzyżewski, Jerry Orbach, John Ratzenberger, Gore Verbinski, bracia Wachowski, bracia Warner, Pat Benatar, Dick Dale, Liberace, Richie Sambora , Jack White, Pat Sajak, Martha Stewart, Steve Wozniak, Richard Feynman, Gene Krupa i Mike Ditka.
Chociaż mogą nie być nazwiskami domowymi, inni polscy Amerykanie zrobili kilka bardzo ważnych rzeczy. Stephanie Kwolek opracowała Kevlar. Albert Abraham Michelson był pierwszym Amerykaninem, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ścisłych za pracę nad pomiarem prędkości światła. Curtis Sliwa założył Guardian Angels. Ruth Handler była współzałożycielką firmy zabawkowej Mattel i stworzyła lalkę Barbie. Leo Gerstenzang wynalazł Q-tip.
Oczywiście są tacy Polacy, z których nie jesteśmy tak dumni, jak Leon Czołgosz, który zamordował prezydenta Williama McKinleya i Ted Kaczyński, Unabomber.
5. George Washington nas kochał
Wśród polskich imigrantów, którzy przybyli do Ameryki po rozbiorach, był polski szlachcic i żołnierz Kazimierz Pułaski, którego Benjamin Franklin zwerbował do pomocy w kierowaniu armią amerykańską. Puławski został generałem i odegrał dużą rolę w szkoleniu Armii Kontynentalnej. Później stworzył Legion Pułaskiego, jeden z pierwszych amerykańskich pułków kawalerii, i jest uważany za „ojca amerykańskiej kawalerii”. ??
W 1929 r. Kongres przyjął uchwałę o wyznaczeniu 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego z okazji jego śmierci podczas oblężenia Savannah w 1779 r. W wielu stanach i miastach oddzielne są także święta upamiętniające narodziny i / lub śmierć Puławskiego.
6. Nie ma takich świąt jak polskie święta
Wigilia , tradycyjna polska kolacja wigilijna, rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy wieczoru. Dwanaście dań bezmięsnych (po jednym dla każdego z apostołów) podaje się po białym waflu zwanym oplatek , jest łamane i dzielone między biesiadników, którzy wymieniają życzenia (oddzielny różowy opłatek jest dzielony ze zwierzętami). Podczas kolacji przy stole powinna znajdować się parzysta liczba osób, aby zapewnić dobre zdrowie, a jedno puste krzesło zarezerwowane dla każdego, kto się wpadnie. Skosztowanie wszystkich dwunastu dań zapewni szczęście w nowym roku. Po kolacji kolędy śpiewane są po polsku, a kulminacja uroczystości kończy się wraz z rodziną i przyjaciółmi udającymi się na Pasterkę , o północy.
7. Nie wymyśliliśmy polki, ale uwielbiamy ją
Choć często przypisywana Polce, w rzeczywistości pochodzi z Czech. Nazwa pochodzi od czeskiego słowa půlka („mała połówka” ?? w odniesieniu do półkroków w tańcu polki), ale pisownia jest taka sama, jak czeska polka , co oznacza „Polkę”. ? Widzę, na czym polega zamieszanie, zwłaszcza, że polki są w dużej rotacji na polskich weselach i innych uroczystościach, a także z Kurczakiem (który też nie jest naszym dziełem).
8. Nasze jedzenie jest niesamowite
Czy lubisz Kielbasę? Co powiesz na pierogi? Dziękuję! Nie ma za co.
Donald Trump w PNA
Dodaj komentarz